W sytuacji kiedy armatorzy chcą pozyskać nowych klientów oraz zaskoczyć czymś weteranów cruisingu, pojawiają się coraz to nowe atrakcje na pokładzie. Projektanci realizują swoje największe fantazje żeby stworzyć coś, co będzie zadziwiać oraz bawić pasażerów.

Ten trend rozpoczął się od budowy ścianek wspinaczkowych, zjeżdżalni wodnych i lodowisk, ale szybko rozszerzył się na możliwość skorzystania z symulatora skoków spadochronowych, lewitujących koktajli i najnowszych zdobyczy techniki zwłaszcza na nowych statkach wycieczkowych. Przy tak licznych aktywnościach część z gości może nie chcieć opuścić statku w żadnym porcie. Jeżeli uważasz, że w trakcie dni na morzu główną atrakcją jest opalanie się przy basenie w towarzystwie daiquiri, pozwól nam pokazać Ci 16 niezwykłych aktywności, które zmuszą Cię do krzyknięcia: „WOW”.

1. Rozwiń skrzydła

Wiele z tych aktywności pojawiło się po raz pierwszy na pokładzie statku Quantum of the Seas – linii Royal Caribbean (podobne atrakcje znajdują się na Anthem of the Seas, który zadebiutował w kwietniu 2015 roku). Był to między innymi pierwszy symulator skoków spadochronowych na morzu. Pasażerowie, którzy są żądni mocnych wrażeń przed ubraniem kostiumu, okularów i kasku uczestniczą w krótkim szkoleniu. Następnie mogą zanurkować w 7-metrowym, przeszklonym tunelu, który jest symulatorem prawdziwych skoków. W trakcie 1-minutowej sesji, która odbywa się pod czujnym okiem instruktora będziesz mógł podziwiać przepiękny widok na ocean. Na koniec sesji instruktorzy prezentują zwykle kilka trików.

2. Surfuj

Surfingu możesz spróbować na statkach klasy Quantum, Oasis i Freedom armatora Royal Caribbean. Surferzy mogą poczuć się jak Laird Hamilton na symulatorze FlowRider, który generuje fale na górze platformy. Możesz spróbować zarówno bodyboardingu (leżysz brzuchem na desce) jak i klasycznego surfingu. Chociaż fala jest generowana sztucznie to emocje i adrenalina są prawdziwe. Jeden fałszywy ruch i lądujesz w wodzie ale nie zapomnij wtedy o uśmiechu, gdyż wszyscy na Ciebie patrzą.

3. Zjeżdżalnie wodne

Możesz spróbować szalonej jazdy na AquaDuck czyli ponad 200-metrowej ślizgawce wodnej, która znajduje się na pokładzie statków Disney Dream i Disney Fantasy. W trakcie jazdy możesz podziwiać niesamowity widok – zjeżdżalnia wystaje ponad 3 metry poza statek i położona jest na wysokości prawie 50 metrów nad wodą!
Zjeżdżalnie na Disney Cruise Line

4. Poleć jak ptak

Na statkach klasy Oasis armatora Royal Caribbean każdy może poczuć się jak Piotruś Pan. Wystarczy przypiąć uprząż na pokładzie Sports i ruszyć z wysokości ponad 9 pokładów ponad atrium na długości 25 metrów. Nie jest to z pewnością aktywność dla osób mających lęk wysokości, ale należy zaznaczyć że wszystko odbywa się w odpowiednim zabezpieczeniu, abyśmy nie skończyli jako dodatek do czyjegoś deseru :).
Tyrolka na Oasis of the Seas

5. Drag racing czyli wyścigi równoległe

Jeżeli twoje dziecko chce trochę rozrywki przed obiadem niech idzie się zabawić i nie martw się, jeżeli rozbije samochód w trakcie szaleńczej jazdy ponad 200 km/h. Na statkach klasy Fantasia (MSC Fantasia, Preziosa, Divina i Splendida) włoskiego armatora MSC możemy poczuć demona prędkości i to niezależnie od tego czy posiadamy prawo jazdy czy nie. W świetnie odwzorowanym symulatorze, który imituje dźwięki z jazdy możemy poczuć się jak w prawdziwym pojeździe.

6. Basen i teatr w jednym

W ciągu dnia może się wydawać, że AquaTheater, który znajduje się na pokładzie statków Allure i Oasis of the Seas, jest tylko kolejnym basenem na statku – dopóki nie dowiemy się, że ma ponad 5 metrów głębokości. To właśnie tutaj w ciągu dnia odbywają się lekcje nurkowania. Natomiast prawdziwe show rozpoczyna się po zmroku kiedy basen zostaje oświetlony przez księżyc. Widownia na 700 osób ogląda wtedy zapierające dech w piersiach przedstawienie z udziałem nurków i gimnastyków.

7. Rozrywka w innym wymiarze

W trakcie rejsu możemy oglądać filmy zarówno w formacie 3D jak i w kinach 4D m.in. na statkach armatora Costa Cruises (Deliziosa, Diadema, Fascinosa, Favolosa, Serena  i Luminosa), MSC Cruises (Fantasia, Preziosa, Divina, Magnifica i Splendida) oraz Carnival Cruises (Carnival Breeze). W trakcie seansu odczuwamy wstrząsy, zapachy, tryska w nas woda oraz widzimy wizualizacje, które wchodzą w naszą osobistą przestrzeń. Na szczęście siedzenia wyposażone są w pasy więc nie staniemy się częścią akcji :).

8. Sztuka dla najmłodszych

Wyobraź sobie, że podłogi i ściany ożywają jak w klasycznym filmie Walta Disneya Fantazja. Teraz możesz to zobaczyć w rzeczywistości na pokładzie statków Disney Dream i Disney Fantasy. Na Magic PlayFloor dzieci mogą spacerować po zaczarowanej planszy, którą można porównać do latającego dywanu. Zaczarowana sztuka zachęca dzieci do zabawy a postaci wkoło nas poruszają się np. Minnie Mouse pozuje jak Mona Lisa trzepocząc przy tym rzęsami. Dzieci po tym doświadczeniu nie będą chciały wrócić do świata realnego.

9. Sztuka i jedzenie

Podczas rejsu na statku Norwegian Epic (armator Norwegian Cruise Line) w teatrze, który może pomieścić 265 osób odbywa się wyjątkowa kolacja: Cirque Dreams & Dinner. W trakcie show odbywają się pokazy akrobatyczne, koncert oraz prezentowane są wyjątkowe kostiumy. Stanowi to doskonały pretekst żeby z czystym sumieniem móc ignorować towarzyszy przy stole :-). Bardzo ciekawe są również pokazy sztuki magicznej na statku Norwegian Getaway, która odbywają się w specjalnie przygotowanej, owalnej sali nazywanej Illusionarium. W trakcie pokazu, który przepełniony jest magią oraz efektami specjalnymi trzeba uważać żeby kolacja nie zniknęła nam sprzed nosa :).

10. Na statku trawa jest bardziej zielona

Ciężko wyobrazić sobie zielone przestrzenie, kiedy w trakcie rejsu otacza nas wszechobecny błękit. Jednak na statkach Oasis i Allure of the Seas możemy znaleźć miejsca inspirowane słynnym Central Parkiem. Również na pokładach statków Celebrity Cruises znajdziemy zielone zaułki tzw. Lawn Club. Znajdują się tam place zabaw, ścieżki spacerowe, ławki, drzewa i klomby, a nawet miejsca gdzie można zagrać w boccię czy krykieta. Dodatkowo pasażerowie mogą zamówić kosze z jedzeniem i urządzić sobie piknik w cieniu drzew czy też skosztować w restauracji dań z grilla.

11. Podziwianie gwiazd

Na statku Queen Mary 2 armatora Cunard można podziwiać gwiazdy nawet w pochmurny wieczór. Znajduje się tu bowiem jedyne na statkach wycieczkowych planetarium. Obserwatorzy mogą usiąść w Illuminations Theater i podziwiać w trakcie rejsu odległe galaktyki. W trakcie tygodniowego pobytu odbywają się 3 różne pokazy. Gdybyś czuł się zgubiony możesz spróbować dojrzeć gwiazdę polarną.

12. Kapsuła obserwacyjna

Kolejną innowacją na statkach Quantum of the Seas i  Anthem of the Seas jest kapsuła obserwacyjna – North Star (mieści się tam do 14 osób). Mechaniczne ramię umożliwia  nam wzniesienie się na wysokość ponad 90 metrów nad poziomem morza i może poruszać się poza burtą statku. Cała przejażdżka w trakcie której mamy pełny 360-stopniowy widok trwa 15 minut.  Kapsuła inspirowana jest słynnym London Eye.

13.  Barman robot

Barmani-ludzie staja się reliktem poprzedniego wieku. Jedną z największych nowości na statku Quantum of the Seas jest Bionic Bar w którym zdumieni klienci obsługiwani są przez duet robotów. Zamówienie można składać na tablecie. Minusem może okazać się fakt, że barman-robot nie będzie chciał nas wysłuchać gdy będziemy opowiadać o swoich życiowych nieszczęściach. Zgrabna para z gracją przygotowuje drinki, mieszając a nawet potrząsając je w shakerze.

14. Bar lodowy

Podczas rejsu często temperatura na zewnątrz jest bardzo wysoka, jednak na pewno taka nie jest w Svedka/Inniskillin Ice Bar, który znajduje się na 3 statkach: Norwegian Epic, Breakaway i Getaway. Tu panują arktyczne wręcz mrozy a temperatura oscyluje w okolicach 17 stopni poniżej zera. Wszystko w barze wykonane jest z lodu – w tym meble i rzeźby, które odnoszą się tematycznie do Miami i Nowego Jorku. Całość podświetlona jest specjalnymi lampami, które imitują kolor zorzy polarnej. Prze wejściem wszyscy klienci otrzymują specjalne kombinezony i rękawiczki chociaż zdarzają się i tacy, którzy piją w stylu niedźwiedzi polarnych ubrani zaledwie w t-shirt i szorty.

15. W dół i w górę

Nie, to nie wpływ tequlii – ten bar porusza się naprawdę. Rising Tide bar na statkach Oasis of the Seas i Allure of the Seas jest jak ogromna winda bez dachu która podróżuje pomiędzy 5 a 8 pokładem. Cała wizyta trwa 30 minut – 20 w ruchu i pozostałe 10 na wejście i wyjście. Wraz z tym jak bar będzie się unosić, zawartość naszych szklanek będzie opadać.

16. Lokalne piwo

Będąc na rejsie z niemieckim armatorem AIDA Cruises (statki AIDAblu, AIDAsol, AIDAmar i AIDAstella) możemy spróbować prawdziwie lokalnego piwa, które jest warzone w mini-browarze, który znajduję się na pokładzie statku. Dziennie można wyprodukować ponad 1200 litrów złocistego trunku. Pasażerowie mogą również wziąć udział w warsztatach piwowarskich i otrzymać dyplom browarnika.